Yassi Island 7th Century Byzantine ShipWreck:
Yassi Island 7th Century Byzantine ShipWreck and Mirna-M Shipwreck:Yassi Island is one of the 14 islands near the Bodrum peninsula. A shallow rock formation is almost reachs to the sea surface just in front of the island. A lot of ships have fallen in to this trap in the history and have been buried under the blue sea. The last ship that has fallen in to this trap was a Lubnan Cargo Ship called Mirna-M.

The 7th century Byzantine Wreck in the area has been researched by George Bass and his team and its archeological study has been completed. The new technologies have been tried on the wreck that was lying in 39 meters and all of the artifacts that has been salvaged like the weight counter that belonged to the captain of the Ship Georgios, has been cleaned right after getting them out of sea and their conversations have been completed. The wood of the ship has been measured very carefully and a lot of amphoras that were used to carry wine, have been moved to the Bodrum Underwater Museum for exhibition. Bu bölgedeki 7.yy Bizans Batığı George Bass ve ekibi tarafından incelenmiştir ve arkeolojik kazısı tamamlanmıştır. 39 metre derinlikte olan kazıda yeni teknolojiler denenmiş ve Geminin kaptanı Georgios'a ait olan kantar gibi tüm eserler denizden çıkar çıkmaz temizlenerek ve konservasyonu yapılmışıtır. Geminin ahşabı da hassasiyetle ölçülmüş, şarap taşımakta kullanılan yüzlerce amfora çıkarılarak sergilenmek üzere Bodrum Müzesi'ne taşınmıştır. 1964'te kazı tamamlanmıştır.

Kazı esnasında elde edilen bilgilerden ve daha sonra yapılan araştırma sonuçlarından faydalanılarak Bodrum Sualtı Arkeolojisi Müzesi'nde Yassıada Bizans Batığı'nın bir maketi yapıldı. Gemi bin kadar küresel ve kum saati şeklinde şarap amforası taşımaktaydı. Geminin kıç tarafında ambardan tahta bir bölmeyle ayrılmış olan mutfak kısmı bulunmaktaydı.

Yassı ada derinliklerinde, üç değişik devre ait antik gemi kalıntıları üzerinde kazı yapılmıştır. 1993 yılında, Mirna M isimli hayvan taşıyan bir gemi fırtına nedeniyle, yassı ada kayalıklarına bindirmiş ve 2000 yıl evvel batan antik çağ gemileri gibi adanın maviliklerine gömülmüştür. Buraya dalış yapan dalgıç, koskocaman gizemli bir batık etrafında tarihi binlerce yıl geriye giden yağ ve şarap testileri arasında yuva kurmuş,renkli bir yaşamı görüp fotoğraflama imkanından sebebi neyse uzak tutulmaktadır.GERİ