Yassı Ada 7. yy. Bizans Batığı:
Yassı Ada 7.yy Bizans Batığı ve Mirna-M Batıkları:Yassıada, Bodrum Yarımadasının batısında, Turgutreis civarındaki 14 adadan biridir. Adanın önündeki bir sığlık deniz yüzeyinin hemen altına kadar yükselir. Tarih boyunca buradan geçen bir çok tekne bu gizli tuzağa çarpıp denizin maviliğine gömüldüler. Bu talihsizliği yaşayan son gemi 1993 yılında sığlığa çarpan Mirna-M adlı bir Lübnan Şilebi oldu.

Bu bölgedeki 7.yy Bizans Batığı George Bass ve ekibi tarafından incelenmiştir ve arkeolojik kazısı tamamlanmıştır. 39 metre derinlikte olan kazıda yeni teknolojiler denenmiş ve Geminin kaptanı Georgios'a ait olan kantar gibi tüm eserler denizden çıkar çıkmaz temizlenerek ve konservasyonu yapılmışıtır. Geminin ahşabı da hassasiyetle ölçülmüş, şarap taşımakta kullanılan yüzlerce amfora çıkarılarak sergilenmek üzere Bodrum Müzesi'ne taşınmıştır. 1964'te kazı tamamlanmıştır.

Kazı esnasında elde edilen bilgilerden ve daha sonra yapılan araştırma sonuçlarından faydalanılarak Bodrum Sualtı Arkeolojisi Müzesi'nde Yassıada Bizans Batığı'nın bir maketi yapıldı. Gemi bin kadar küresel ve kum saati şeklinde şarap amforası taşımaktaydı. Geminin kıç tarafında ambardan tahta bir bölmeyle ayrılmış olan mutfak kısmı bulunmaktaydı.

Yassı ada derinliklerinde, üç değişik devre ait antik gemi kalıntıları üzerinde kazı yapılmıştır. 1993 yılında, Mirna M isimli hayvan taşıyan bir gemi fırtına nedeniyle, yassı ada kayalıklarına bindirmiş ve 2000 yıl evvel batan antik çağ gemileri gibi adanın maviliklerine gömülmüştür. Buraya dalış yapan dalgıç, koskocaman gizemli bir batık etrafında tarihi binlerce yıl geriye giden yağ ve şarap testileri arasında yuva kurmuş,renkli bir yaşamı görüp fotoğraflama imkanından sebebi neyse uzak tutulmaktadır.GERİ