HMS Triumph Savaş Gemisi Batığı:
HMS TRIUMPHHms Triumph, Swiftsure sınıfı İngiliz donanmasına ait bir savaş gemisiydi. 15 Ocak 1903’de Vickers, Barrow tarafından tamamlandı. 1909 martında Akdeniz’e gönderilene kadar Kanal filosunda görev yaptı. I.Dünya savaşı çıkınca Japon gemilerinin desteklediği Tsing Tao ‘ya akrşı düzenlenen operasyonlarda görev yaptı. Ocak 1915’de Çanakkale Kalelerinin bombardımanında görev yapmak üzere buraya geldi. 18 Mayıs 1915’de Gaba Tepe’yi bombaladığı sırada Alman denizatlısı U-21 tarafından torpillenerek batırıldı. 73 kişiyi de beraberinde götürerek bir buçuk saatte battı.


 

  Boyutlar:		146m * 22m * 7.6m	  Silahlar:      4 tane 10” lik ikiz top            14 tane 7,5” lik top            14 tane 14lük pdr silahı            2 tane 2lik pdr silahı            4 tane maxim            2 tane torpido tüpü  Ağırlık:       11,800 ton  Mürettebat:     700  Hız:         20 knot  Motor:		Su kaynatıcıları, 2 shafts, 14,000 ihp 

Geminin Batırılışı:Çanakkale savaşı boyunca İngiliz donanmasının başına tam bir bela olan Alman U-21 denizaltısının komutanı Yüzbaşı Hersing darbesini tam gün ortasında vurdu. İngilizlerin Triumph zırhlısı, Kabatepe önlerinde demirde yatıyordu. Çevresine torpido muhafaza ağı atmıştı. Bir muhrip de, dev zırhlının güvenliğini sağlamak için çevresinde sürekli olarak devriye geziyordu. Denizaltı farkedilmiş, devriye muhribi U-21’in peşine düşmüştü. Alman denizaltısı, saatler süren kovalamaca sıtasında bir kaç kez yirmi metre derinliğin altına inmeğe mecbur kaldı. Saat 11:23’te, denizaltı torpilini fırlatacak konuma gelmişti. Yüzbaşı Hersing sabırla bekledi. Triumph zırhlısına artık 300 metre kadar yaklaşmıştı. Bu uzaklıktan baş torpidosunu ağ makasıyla birlikte ateşledi ve hemen 21 metreye daldı. Dalış sırasında önce metalin metala çarpmasından çıkan hafif ama tok bir çınlama, ardında şiddetli bir infilak işitildi...

Ancak Triupmh'u koruyan destroyerler U-21'in yerini keşfetmişlerdi. U-21'in Ege'ye doğru açılma şansı yoktu. Komutan Hersing çok zor bir karar verdi ve batmakta olan Triumph'un altından geçerek kaçmayı başardı.


Kaptan Otto Hersing


Denizin üstünde tam bir kargaşa yaşanıyordu. Muhripler, balıkçı tekneleri, filikalar kurtarma çalışmaları için Triumph’a koşarken, U-21’in yeni hedefi olmak istemeyen diğer bütün büyük gemiler de alelacele dev zırhlıdan uzaklaşmağa çalışıyorlardı. Triumph’un güvertesi ise artık bir can pazarıydı; boru sesleri, bağırarak verilen komutlar, feryatlar işitiliyor, filikalar denize indiriliyor, bazı eşyalar gemiden atılıyordu. Triumph buna rağmen torpidonun geldiği güneye doğru bir kaç mermi attı. Bunlardan biri bir vapura isabet etti. Ve Triumph birden hızla yana yattı; 45 derece eğimli olarak su üstünde sekiz dakika kaldı. Bütün mürettebat denize dökülmüştü. Derken, alabora olup karinasını güneşte bir süre pırıl pırıl göstererek öylece yüzdü... Muhripler, vapurlar, filikalar, su içinde çırpınan insanlar ve bunların arasında da artık son nefesini vermekte olan devin kocaman gövdesi... Bir kaç dakika sonra kıç taraf havaya yükseldi... 133 metre uzunluktaki 12 bin tonluk çelik yığını buhar ve dumanlar savurarak son bir dalışla Çanakkale’nin serin sularına gömülürken, çevredeki gemilerin mürettebatı hazırola geçmiş, son yolculuğuna başlayan Triumph’u selamlıyorlardı...

Bütün olanlar, karada çarpışan iki ordunun gözleri önünde geçmişti. ANZAK’lar görüntüyü üzüntü içerisinde izlerken, Türk siperlerinden sevinç naraları ve alkışlar yükseliyordu. Ancak Türkler, kindar savaşçılar olmadıklarını burada da gösteriyorlardı... Triumph ne vurulduğu sırada ne de sulara gmüldükten sonra, denize dökülenlere Türk siperlerinden tek bir el bile ateş açılmadı.

Triumph’la birlikte üç subay ve 70 er öldü. Bu olay, artık Gelibolu’daki müttefik gemilerinin güvenliklerinin sonu anlamına geliyordu.

Gemi Batığının Durumu:Bugün 56-72 metre derinlerde yatmaktadır. Profesyonelce planlanıp yapılması gereken bir dalış olmasından dolayı dalış merkezlerince önerilen bir dalış noktası değildir, Dalış merkezi ancak sizin dalış deneyiminize ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan çıkarılacak özel İzine göre yola çıkılabilir. Çok sık dalınmayan batık, iri orfozları ve akyaları ile her zaman olağanüstü coşkular ile doludur. Batık yana yatmış olarak 63 metre civarında bulunmaktadır. Her tarafı ağ kaplandığı için dikkatli olmak gerekir. Geminin içine bir noktadan girmek mümkündür. Gemi hala tek parça halinde ve sağlam bir durumdadır.

Aşağıdaki Yazı U-21 Kaptanı Otto Hersing'in Gemi Günlüğünden alınmıştır.
Captain’s Log May 25th, 1915 Today at around 9 AM I have destroyed and sank the battleship HMS Triumph. It was dark and fairly cloudy. We could barely see them in the dark clouds surrounding the area. We were oxygenating the vessel in order for the diesel engines to function. After about an hour of being surfaced, a man noticed a Battleship approaching at a faster rate than us. They were gaining speed on us so he went inside the submarine and closed the hatch. I was in the bridge at the time and told the helmsman to dive. As we dived, I told him to turn around and head away from the Battleship from the side. We soon fired a torpedo but it missed. From the torpedo, they tracked down our location and went over us. They launched depth charges, which seriously damaged the vessel. We had to do an emergency surface because our diesel engines were out. We soon started our electrical engines and headed towards the HMS Triumph. They shelled us but luckily most of their bullets missed. We fired a torpedo and it was a direct hit. It was a glorious moment for my crew and I. The spirit at the moment was excellent and we felt like we could destroy a hundred of their battleships. The diesel engine was severely damaged but luckily our ingenious mechanics quickly repaired it within a day. We were lucky because we didn’t encounter any vessels while we were on the surface.

National Geographic'den Triumph Fotoğrafları

GERİ