Tektaş Batığı Çeşme:
Tektaş Batığı Çeşme:Çeşme yarımadasının güneybatısındaki Tektaş adasının civarında bulunan batığın yaklaşık M.Ö.440-425 yılları arasında batan 2500 yıllık bir batık olduğu belirlendi. Çeşme'nin 15 mil Güneydoğusu'nda Tektaş Adası (Halk arasında Keçi Atlamaz adası olarak biliniyor.) ve civarı koylarının bir çok gemiye mezar olduğu bir INA araştırmasında ortaya çıkarılmıştı. Bu bölgede M.S. 5.yy Asır Batığı, Değirmen Taşları Batığı ve Mermer Sütun Batığı gibi batıklar da mevcuttur.

Bu batık 1996'da Tufan Turanlı önderliğinde Sualtı Araştırma Enstitüsü ekibinin araştırmaları sayesinde bulundu. Batık, Geç Klasik Dönem'i aydınlatacak tek batık olduğu için büyük bir önem taşımakta. Sofokles ve Sokrates'in yanı sıra, Perikles gibi bir liderin, pek çok oyun yazarı, heykeltıraş ve filozofun yetiştiği M.Ö. 5.yüzyıl, Klasik Çağ'ın en görkemli dönemlerinden biridir.

Batık 42 metre derinlikte yatmaktadır. 19 metre uzunluktadır. Bu batıkda 200'ü aşkın amfora, yağ kandilleri, kurşun çipo, kemikler, mermer kadehler, antik çağ vazoları üzerinde görülen göz imajının işlendiği bir mermer disk bulunmuştur. Bu göz "Akhilleus'un Gözü"dür.

Bu batıkdan çıkarılan gemi parçaları ve içindeki eşyalar Bodrum Müzesinde sergilenmektedir.

GERİ