HMS Raglan Monitor Gemisi Batığı:
HMS RAGLAN


		Sınıf		: Abercombie

		

		Ağırlık		: 6150 ton		Boyutlar	: 116m * 27.4m * 3m		Hız		: 7 knot		Motor		: 2 shaft verticl triple expansion steam engines, 2 boilers 2000hp 		Mürettebat	: 198		Silahlar	: 2 tane 14-inç top

				  2 tane 6-inç top

				  2 tane 12pdr topHms Raglan, I.Dünya Savaşında kullanılmış İngiliz donanmasına ait Abercrombie sınıfı bir monitor gemisidir. Bu sınıf diğer araçlar gibi 14inçlik ikiz topu vardı. Aslında bu toplar Yunan Gemisi Salamis için üretilmişti ancak İngiliz blokajı nedeniyle bunları yerine ulaştıramayan Bethlehem Çelik savaşın başlamasından hemen sonra müttefik donanma lideri Winston Churcill’le bağlantı kurarak bu topları İngiliz donanmasına sattı. İngiliz donanmasının kıyılara yanaşabilecek, sığ suda hareket edebilen kıyı bombardımanında kullanılacak gemilere ihtiyacı vardı ve bu fırsatı değerlendirdi. Gemiler kıyıdaki topları belirlemek üzere bir uçak taşımak üzere planlandılar. Fakat bunun gereksiz olduğu ve top atışları sırasında uçağı kaldırmak gerektiği ortaya çıktıktan sonra bu özellikleri kullanılmaz.

29 Nisan 1915’de HMS M3 ismiyle Belfast’da “Harland and Wolff” tarafından üretildi ve birkaç gün içerisinde ismi HMS Lord Raglan olarak değiştirildi. Direk olarak HMS Diana kruvazörüyle Çanakkale’ye gitti ve bombardıman görevine başladı. Eylül 1915’den Ocak 1916’ya kadar 1. Birliğe bağlı olarak görev yaptı.

Gökçe ada yakınlarında Yavuz (Goeben) ve Midilli (Breslau) gemilerinin 20 Ocak 1918’deki saldırısında batırıldı. Daha sonra değerli malzemeler ve topları söküldü.


Raglan mürettebatından Brighton'lı Charles Thomas Grant

GERİ