PATI Batığı:
Pati Batığı
		IMO Numarası	:	5340338

		Call Sign	:	4LHT

		Gemi Türü	:	Genel Kargo Gemisi

		DWT		:	951

		Üretim		:	Temmuz 1956

		Bayrak		:	Georgia

Pati, İsrail'den Yunanistan'a kaçak göçmen taşıyordu. Yolu üzerindeki Antalya limanına uğramak zorundaydı. Ancak Antalya Limanındayken hava durumu iyice kötüleşti fakat taşıdığı kaçak göçmenlerden dolayı limanda uzun süre kalamazdı. Liman yetkililerinin tüm uyarılarına rağmen limandan ayrılmaya karar verdi. Ve kargosunun ne olduğunu soran yetkililere geminin boş olduğunu söyledi. Ancak kaptan ve 10 mürettebatı dışında kargo bölümünde kilitli 73 tane kaçak göçmen vardı. Bu göçmenlerden bazıları Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Afganistan, İran ve Moroko'dan gelmekteydi.

Antalya limanından ayrıldıktan kısa bir süre sonra Kemer yakınlarında, makine dairesinde ki bir bozukluk sonucu güçlü fırtınaya daha fazla karşı koyamaz oldu ve ilginç bir tarihde, 01/01/2001 Pazar günü karaya oturdu ve battı.

Geminin batmasından bir gün sonra kurtarılanlarda dahil 33 kişi gemiden kurtarıldı. İlk kurtarılan 10 kişinin hintli olduğu, göçmen mi yoksa gemi mürettebatından mı olduklarının belirlenmesi için belli bir süre gözaltında tutuldukları bilinmektedir. Kurtulanların birçoğu 20 ve 30'lu yaşlarındaydı.

İlk 10 kişi Joga Singh, Des Raj, Sarabjeet Singh, Stam Singh, Shavanna Singh, Sukhdev Singh, Sagev Singh, Jogo Singh, Stam ve Harnam Singh olarak belirlenmiştir. Kurtulanların otoritelere belirttiklerine göre kurtarılamayan birçok kişi geminin batan kısmında kargo bölümünde olduğu anlaşılmışdır.

BATIŞI VE DURUMU:

Gemi batarken ikiye ayrılmış. Ön kısmı 12 metre suya batarken, diğer kısmı kayalıklara oturmuş. Kaçak Batığı olarak da bilinen batık su üzerinden de görülebilmekte. Gemi sancak tarafına yatmış olarak duruyor. Derinlik maksimum 12 metre. Batık çevresinde canlılık giderek artıyor ve birçok su altı canlısına burda rastlamak mümkün.

Geminin şu andaki koordinatları:
36 derece 34 dk 51.05 sn N
30 derece 35 dk 18.35sn E
GERİ