Monem Gemisi Batığı:
Monem Gemisi Batığı


	Call sign	:	YKBU

	Gemi Tipi	:	Genel Kargo Gemisi

	Ağırlık		:	1074 g ton

	Bayrak		:	Syria

	IMO No		:	5262469Monem gemisi 1956 yılında Almanya'da yapılmıştır. Uzunluğu 60 metre, genişliği 13,5 metredir.

Monem gemisi, Çeşme için büyük bir hediye olmuştur. Ekonomik ömrünü tamamlamış olan gemi Aliağa'da parçalanmaya götürülürken 2004 yılının Kasım ayında Çeşme açıklarında Eşek adası açıklarında batmıştır. Batığın derinliği 18 metredir. Hediye olmasının sebebi ise bu bölgede bir gemi batırılıp suni reef yapma projesi vardı. Ancak çok pahalıya mal olacağı için yapılamamıştı. Bu geminin batmasıyla bölge de dalınabilecek batığına ulaşmış oldu.

17–18 metreden gemi boyunca ilerlenir.Geminin kıç bölümüne gelindiğinde pervane ve dümen palasının yanından geçilir. Kıç güverte boyunca yükselerek lumboz deliklerinden kamaraların içlerine bakılır. Güvertenin bir kat üzerinde ise 20 dalgıcın aynı anda bulunabildiği geniş bir alan vardır. Buradan yukarıya çıkan merdivenler takip edilerek kaptan köşküne ulaşılır. 2 kapısı bulunan Kaptan köşküne bir kapıdan girip diğerinden sırayla çıkılır. Ardından ön güverte ambarlar üzerinden 8-9 metrelerden gemi boydan boya geçilir. Mizana direklerinden sonra 5 metredeki hava bacaları üzeride veya pruva üzerinde emniyet duraklaması yapılarak klavuz ipten tekneye dönülür. Akya , Sinarit, Karagöz ve daha pek çok balık çeşidi görülebilir.

Ancak unutulmamalıdır ki batış yılı çok yakın olduğu için canlı yaşamı çok bol değildir. Ancak her yapay reef gibi zamanla canlı sayısı artacak ve mükemmel bir dalış noktası haline gelecektir.

Fotoğraflar Aziz Saltık tarafından Çekilmiştir.

GERİ