Kurtuluş Vapuru Batığı:
Kurtuluş Vapuru Batığı
		Yapım Yılı	:	1883		Yapım Yeri	:	Caird Purdic Tersaneleri, İngiltere		Tip		:	Buharlı Kuru Yük Gemisi		Boyutlar	:	76.5m * 10.67m * 6.43m		Önceki Adı	:	Euripides
Çok değişik bayraklar altında hizmet verdi. Bunlardan bazıları Brezilya, İtalya, Rusya, Yunanistan ve Sırbistan'dır. I.Dünya Savaşı'nda Rus donanmasında nakliye gemisi olarak kullanıldı. 1924 yılında Kalkavanzade Kardeşler tarafından Sırbistan'dan satın alındı. Teşvikiye ve Bülent isimleri altında Türkiye'de hizmet verdi. 1934 yılında bu vapuru satın alan Tavilzade Biraderler Şirketi, vapura Kurtuluş adını verdi. 1941 yılında Yunanistan'a yapılacak yardımı taşıması amacıyla Kızılay'a kiralandı. Bu amaçla Yunanistan'a dört sefer yaptı ve Yunanistan açlıktan kıvranırken Yunanlılar için bir umut kapısı oldu. Yunanistan'a yaklaşık 7000 ton gıda taşıdı. Kurtuluş'un hikayeleri halen Yunanistan'da büyük bir sevgiyle hatırlanmaktadır.

Vapur'un batış sebebi uzun süre bulunamamasına rağmen son yıllarda yapılan araştırmalar sayesinde sebepler belirlendi ve hikayesi kesinleşti. Vapur 20 Şubat 1942'de şiddetli bir fırtınaya yakalanmış ve Marmara Adası, Saraylar Köyü yakınlarında Kurtuluş burnu olarak bilinen bölgede kayalıklara çarparak batmıştır. 36 kişilik mürettebat bu kazadan sağ kurtulmayı başarmıştır.


GERİ