Kaş Uçak Batığı:
Kaş Uçak Batığı
Savoia Marchetti SM.79 "Sparviero"

İkinci Dünya savaşı sırasında Ege denizi semalarında yaşanan yoğun hava savaşının bir kurbanı olan bu uçak, 21 metre kanat uzunluğu 16 metre gövde uzunluğu ve 3 adet 610 hp güç üreten motoru ile 5 mürettebatlı, 1935 model İtalyan yapımı Savoia-Marchetti SM 79 "Sparviero" bombardıman uçağıydı. 3 MG 12.7 mm ve 2 MG 7.7 mm makinalı tüfeklerini kendini koruma amaçlı kullanırken altındaki bomba kızaklarında taşıdığı muhtelif bombalarla müttefik kuvvetlerinin yer hedeflerine saldırılar düzenliyordu. İkinci dünya savaşının en başarılı bombardıman uçaklarından biri olarak kabul edilen bu uçak altında taşıdığı torpilleriyle de Ege denizinde rastladığı müttefik savaş ve destek gemilerine oldukça zaiyat vermeyi başarmıştı. Muhtemelen Rodos'taki bir hava üssünden havalanmış ve verdiği mücadeleden yenik ayrılarak Meis açıklarında sulara gömülmüştü. Kaş'lı yaşlı balıkçıların anlattıklarına göre o zamanlar yaklaşık 14.000 nüfusun yaşadığı Meis adasındaki ingiliz üslerini bombalarken (ve Meis limanındaki İngiliz gemilerini torpidolamaya çalışırken) açılan uçaksavar ateşi sonucu düşen üç uçaktan biriymiş. Uçaklardan biri Kaş'ın dağlarına düşmüş (Türk makamları enkazı kaldırmış) diğeri ise Meis liman girişinde sulara gömülmüş. Aldığı hasar sonucu düşmekte olan bizim uçaktan ise paraşütle atlayan pilot, Meis'ten açılan uçaksavar ateşi ile havadayken öldürülmüş. Uçaktan hiç kurtulan olmamış ve Kaş'a gömülen pilotun cesedi daha sonra İtalyan askeri yetkilileri tarafından çıkartılarak İtalya'ya götürülmüş.

Üç pervaneli İtalyan savaş uçağını 1990 yılında Uğur Eroğlu bulmuştur. Uçağın motor bölümleri 57 metrede görülmeye başlamakta ve kuyrukla diğer metal parçaları meyil nedeniyle 70 metre derinliğe kadar uzanmaktadır. Enkazın etrafında patlamış ve hala aktif olduğu tahmin edilen cephaneler bulunmaktadır. Uçak motorları haricinde bir bütün olarak sualtında yatmaktadır, ancak geçen zamana bağlı olarak gövdesi zarar görmeye başladığından dolayı iskeleti ortaya çıkmaya başlamıştır.

Meis adası yakınlarında (Türk Karasularında) bulunan "flying fish" resifinin uzantısında, 58 ile 71 metre derinlikte bulunur.

Bu sayfadaki birçok bilgi ve resim Ozan Çokdeğer'in sitesinden alınmıştır. Ve bu uçak konusunda şu dediklerine katılmamak mümkün değildir: Bu uçağa yaptığım ilk dalışım 1996 senesinde gerçekleşmişti. 2001 eylülündeki ikinci dalışımda uçağı oldukça değişmiş buldum ne yazık ki. Uçağın nisbeten sağlam duran kokpiti ve gövdesi artık yoktular. 60 yıl dayanan uçak son 5 senede mi pes etmişti yoksa her kış üzerinde yapılan çalışmalar (!) sonucu mu bu hale gelmişti bilinmez...Yıllar önce uçağa yapılan "araştırma" dalışlarında bazı parçaların söküldüğünü ve bugün ev dekorasyonu olarak kullanıldığını biliyoruz. Bu tür müdahelelerinde korozyonu arttırdığı başka bir gerçek. Her üç misyondan birinin düşürülmeyle sonuçlandığını bile bile havalanan ve hayatını ortaya koyarak kahramanca savaşan insanlara yapılan bir saygısızlık olarak değerlendirilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Sol Kanat FlaplarıKuyruk Kısmı

Bu uçağın normal halini görmek ve çeşitli bilgiler için

GERİ