HMS Irresistible Savaş Gemisi Batığı:
HMS IRRESISTIBLE :Boyutlar:
Ağırlık:
Motor:
Hız:
Zırh:
Mürettebat:
Silahlar:
411 feet (125 metre) * 75 feet * 26 feet
15,805 ton
2 shaft Triple Expansion, 15,603 ihp
18.2 knot
9in belt, 12in barbettes, 10in gun houses, 3-1in decks
711 kişi
4 x 12in 40 cal BL (2 x 2),
12 x 6in QF (12 x 1),
16 x 12pounder QF (16 x 1),
6 x 3pounder (6 x 1),
4 x 18in TT
Canopus sınıfının bazı avantajları(Krupp zırhı, Su tankı kaynatıcıları) kullanılarak geliştirilmiş Majestic sınıfının bir ileri modeli Formidable sınıfıydı. 12 inch silahları ve ağırlığı arttırılarak daha güçlü bir hale getirilmişti ve bu gemi de ekstra kalınlık dolayısıyla ekstra koruma sağlıyordu.

I.Dünya Savaşında Aldığı Görevler:5. Kanal savaş filosunda görev yaptı.

25 Ağustos 1914 de Portsmouth Deniz birliğinin Ostend’e naklinde görev aldı.

Ekim ve Kasım 1914 de Dover devriyesine Bulgaristan kıyıları bombardımanı için katıldı.

Şubat 1915 de Çanakkale Operasyonuna katıldı.

Burada Kıyı kalelerinin bombardımanı ve çıkartmalara destek olarak görev yaptı.

Formidable Sınıfı Diğer Gemiler:


 HMS Formidable      17 Kasım 1898      1 Ocak 1915’de torpillendi.HMS Implacable      3 Mart 1899       8 Kasım 1921’de satıldı.Savaş Gemisinin Çanakkale Sularında Yerini Alışı:Kendilerinden çok emin olan İngiliz ve Fransız amiraller komutasındaki müttefik donanması 18 Mart 1915 saat 10:30'da 3 ayrı filo ile hücuma geçti. Türk Tabyalarına ilk atış 11:39'da başladı. Ağır gemi toplarının bitmez tükenmez cehennemi salvolarına Türk savunma mevzilerinden daha hafif şiddette, ama isabetli karşılık verilmeye başlandı. Saldırının bir tanığı Deniz Topçusu Binbaşı Hasan'ın hatıralarında şunu okuyoruz: 'Kalbimizi Allahımıza ve toplarımızı düşmana 8200 metre mesafede bulunan Irresitible'a tevcih ederek ilk ateşimizi açtık...' Düşman gemileri, Kumkale ve Seddülbahir tarafını ateşe tuttular, tabyalar ateş içinde kaldı. Toplar paralandı, cephanelikler tutuştu. Tabyalar sustu. Gemilerin alev kusan topları Çanakkale'nin denizini de, karasını da yangın yerine çevirmekteydi.

Müttefik gemilerindeki seri ateşli ve korunmalı 279 modern topla, kıyı bataryalarımızdaki ancak 82'si kullanılabilen top arasında geçen haksız ve eşit olmayan bir düellodur yaşanan...

Kumkale ve Seddülbahir tabyalarını ateş altına alan müttefik donanması hareket planının birinci kısmını başarıyla uyguladılar. Artık İngiliz ve Fransızlar İstanbul'a kim önce girecek yarışına tutuşmuşlardı. Boğazın iki yakası da alevler içindedir.

Ancak Türk bataryaları kısa sürede üzerlerine yığılan toprağı temizleyip yeniden ateşe başladı. Agememnon 25 dakika içinde 12 isabet aldı. Saat 12'yi biraz geçe Queen Elizabeth'te bulunan De Robeck, Fransız filosu komutanı Amiral Guepratte'e hücum emri verdi. Gueppratte sabırsızlıkla beklediği fırsatın verilmesi üzerine 'Şimdi sıra Fransızlar'da' diyerek gemilerine ileri herekat emri verdi. Dört Fransız savaş gemisi cehennemi bir ateşe başladılar. Kısa bir süre sonra Gaulois su kesiminin altından ağır yaralıydı. Amiral Guepratte'ın sancak gemisi Suffren ise 14 isabet aldı. Pek çok isabet alan Inflexible'ın önündeki istimbot batarken, Agamemnon, Lord Nelson, Albion, Charlemagne'da yaralıydı. Ama savaş alanını terketmiyor, sanki Türkler'in son dayanma gücünü sınıyorlardı. Tam o anda şans, harap haldeki kaleleri, nefessiz kalmış toplarıyla direnmeyi sürdüren Türkler'in yüzüne güler.

Hakkı Bey “kazanlarını” dökmekle kalmadı, (daha sonraki bir Türk raporu gerçekte Nusret tarafından 20 değil 26 mayın döküldüğünü belirtir) kıyıdan kıyıya değilde, kıyıya paralel olarak döktü. 18 Mart 1915 günündeki büyük deniz saldırısı sırasında, savaş gemileri açık denize açılmadan önce Erenköy Koyu’ndan dönmeye çalıştılar ve bu gemilerden en azından üçü, o zamana kadar bilinmeyen bu mayınlara çarptı.

Amiral De Robeck geride bekleyen 6 İngiliz savaş gemisine yer açmak için Fransız filosuna çekilmelerini emretti. İşte ne olduysa, o anda oldu. Erenköy koyunda seyretmekte olan Fransız zırhlısı Bouvet müthiş bir patlamayla sarsıldı. Ve koca Bouvet bir tabak suda nasıl kayıp giderse işte o kadar çabuk 639 Fransız denizcisiyle boğazın derinliklerine gömüldü. Amiraller şaşkınlık içinde ne olduğunu anlamaya çalışırken Seyit Onbaşı 215 okkalık mermiyi sırtlayıp, top ağzına yerleştirmeye çalışıyordu. Şimdi hangi gemi denizin dibini boylayacaktı? Seyit Onbaşı, bütün arkadaşlarını öldüren Ocean savaş gemisini üçüncü atışında vurur. Dümen düzeni bozulan Ocean'da Bouvet ve Irresistible'ı avlayan mayınların tuzağına düştü.

Irresistible bir mayına çarpar ve bizim kıyılarımıza doğru sürüklenmeye başlar bu sırada da yoğun topçu atışıyla isabetler almaktaydı. HMS Ocean onu kurtarmak için onu bordaladı ve çekerken kendisi de bir mayına çarptı ve her iki gemi boğazdaki ebedi yerlerini aldılar. Batmadan önce mürettebatı çevredeki destroyerler tarafından kurtarıldı.


HMS Lord Nelson Gemisinden Frederick Willis tarafından HMS Irreristible’ın mayına çarpıp batışa fotoğraflanmış.


Geminin Şu Andaki Durumu:Irresistible, Ocean ve Bouvet Erenköy koyunda 60 metre derinde yüzlerce ruhla birlikte sessiz sedasız yatıyorlar. Irresistible Dardanos açıklarındadır. 60 metreye gelindiğinde Irresistible tüm heybetiyle ama ters dönmüş olarak su altndaki yerini koruyor.

GERİ