HMS Goliath Savaş Gemisi Batığı:
H.M.S. Goliath Savaş Gemisi Batığı6 adet üretilen “Canopus” sınıfı gemilerinden 1.sınıf bir savaş gemisi. Bu sınıfdan 4 tanesi savaşdan sağlam olarak çıktı ve 1920’lilerde satıldılar. Canopus sınıfının daha önceki İngiliz savaş gemilerinden farkı merkez hattındaki bacalarıdır, bu sınıfın bacaları diğer gemilerdeki gibi yan yana değildi. Özellikle Hong Kong'da problem yaratmaması için yapısında daha az bakır kullanılarak daha hafif olması sağlanmıştır, böylece su altında ki kısmı diğer gemilere göre daha kısadır.

Ağırlık:
Boyutlar:
Mürettebat:
Silahlar:
Hız:
12,950 ton
390' x 74' x 25'
682 kişi
4 x 12", 12 x 6", 12 x 12pdr, 6 x 1 pdr, 5 x 18" torpedo tubes.
18,25 knot


4 Ocak 1897 ‘de Chatham Tersanelerinde kızağa indirildi ve 23 Mart 1898’de başlandı ve 27 Mart 1900’de tamamlandı. Çin istasyonunda, Suez Kanalını kullanabilmesi için özel olarak tasarlandı. 1903 ‘e kadar orada kaldı.

Mayıs 1905'de Akdeniz donanmasına katıldı ve daha sonra aynı yılın Aralık ayında Kanal Filosu'na gönderildi ve Mart 1907'ye kadar orada görev yaptı. Daha sonra 4. Filonun bir parçası olarak Sheerness'a gönderildi. 1913'de Pembroke Reserve olarak da bilinen 3.Filoya katıldı. I.Dünya Savaşı sırasında Ağustos 1914'de Devonport açıklarında görev yapan savaş birliğine katıldı. Daha sonra Loch Ewe'ye gönderilip burada Büyük Filonun korunmasında görev yaptı. Eylül 1914'de Doğu Hindistan civarında alman savaş gemilerine karşı eskortluk görevi yapmaya başladı. Kasım 1914'de Rufiji nehrinde SMS Konigsberg'in engellenmesinde rol aldı ve burada mürettebatından Cmd. Henry Peel Ritchie Victoria Cross madalyasını kazandı.

25 nisan ve 2 mayıs 1915’de top atışlarıyla çeşitli hasarlar aldı. 13 Mayıs 1915’de Goliath Morto koyunda HMS Cornwallis ile demirli halde beklerken ve çevresinde 5 destroyer koruma görevi yaparken Türk Torpil Botu Muavenet tarafından fırlatılan 3 torpille geminin kaptanı Shelford da dahil olmak üzere 570 kişilik mürettebatıyla vurularak battı. Muavenet yoğun sis altında geceleyin motorlarını kapatarak boğazdan aşağıya doğru iniyor devriye gezen destroyerlere (Bunlardan ikisi HMS Beagle ve HMS Bulldog) görünmeden Goliath’a yaklaşıyor. Tam fark edildiği anda üç adet torpilini ateşleyerek geldiği yoldan kaçmayı başarıyor. Yabancı kaynaklarda bu olayla ilgili şöyle bir bilgi de bulunmakta ama doğruluğu tartışılır: “Bir İngiliz taşıyıcı gemisinin 3 torpidoyla batırıldığına dair bir “ radyo mesajı yakalamış.

1915 yılında Marmara Denizi'nde düşman denizatlılarına karşı devriye nöbeti tutan Muavenet-i Milliye 10 Mayıs'ta Çanakkale'ye çağrıldı. Gemi komutanı Kıdemli Yüzbaşı Ahmet Saffet'e çok gizli bir emir verilmişti. Çanakkale Savaşı'nın belki de seyrini değiştirecek gizli saldırı için artık önlerinde sadece birkaç gün vardı. Arıburnu ve Seddülbahir cephelerinde üç aydan beri aralıksız devam eden savaşta İngiliz ve Fransızlar'a ait düşman donanması Türk siperlerini şiddetli top ateşleri altında bulunduruyordu. Özellikle Morto Koyu'nda yatan iki İngiliz savaş gemisi Goliath ve Cornwallis taarruza kalkan Türk birliklerini top ateşi yağmuruna tutarak bölgeyi cehenneme çevirmekteydi. Ahmet Yüzbaşı'nın aldığı gizli emir 12-13 Mayıs gecesi bu gemilere karşı yapılacak saldırıyla ilgiliydi. Türkler'in 'Kocakarı' adını taktıkları ve savaşın başından üzerlerine ölüm yağdıran Goliath artık hedefteydi. Toplarının gürlemesinin bu saldırıyla kesilmesi umut ediliyordu. Muavenet-i Milliye muhribi, 1909 yılında Almanya'da denize indirilmiş 620 ton kapasitesinde, 72.1 metre boyunda ve 2 adet torpido kovanı olan ufak bir muhripti. Böyle küçük bir geminin 13.000 tonluk dev bir savaş gemisini avlaması için dahiyane bir plan yapıldı. Gemi Komutanı, hücumu gece yarısından biraz sonra olarak planladı. Böylece, bir vardiyanın uykuya olan ihtiyacı ile diğer ayakta olan vardiyanın da uyku sersemliğinden faydalanılacaktı. Gemiye, torpido uzmanı olarak Alman Yüzbaşı Firley müşavir olarak verilmişti. Tüm hazırlıkların tamamlanmasının ardından 12 Mayıs gece yarısını biraz geçe harekete geçen Muavenet 8 mil süratle Rumeli kıyılarına adeta sürünürcesine boğaz dışına doğru seyretmeye başladı. Bacasından dumanla birlikte kızıllık da çıkmasın diye kazanlar da söndürülmüştü. Saat 01.00'a doğru gözcüler, tam pruvada Eskihisarlık Burnu'na bordalarını vermiş iki düşman zırhlısının görüldüğünü rapor ettiler. Ayrıca iki muhrip de karakol geziyordu. O sırada birden düşman gemilerinin birinin köprü üstündeki ışıldağının parıldadığı görüldü. Gözcüler belli ki üzerine doğru gelmekte olan hayalet tekneyi fark etmişti. Muavenet gerçekten zordaydı. Kıdemli Yüzbaşı Ahmet Saffet soğukkanlılığını hiç kaybetmeden, ışıldakçısına aynı işareti vermesini söyledi: "0" 'yani parola'. Bir anlamda, soruya soruyla cevap vermek oluyordu bu. İstiyordu ki, İngilizler bir an için olsa bile şaşırsınlar, o da bir anlık tereddütten yararlanabilsin. Dev zırhlıyla artık aralarında 300-400 metre vardı. Ahmet Yüzbaşı önce tüpteki üç torpidonun da gönderilmesini emretti. Sonra da 'Makine tam yol ileri" komutunu verdi. Muavenet hızla uzaklaşırken müthiş bir infilak sesi gecenin karanlığını yırttı. Arkasından bir daha. Sonra bir daha. Üç torpido da hedefini bulmuş Goliath, 570 denizci ile Morto Koyu'nda 70 metre derinliğe gömülmüştü.

Bu olaydan sonra müttefik donanmaları kendilerinin kontrolünde olsa dahi hiçbir bölgede demir atarak güvende olduklarını düşünmediler. Torpil ağı olan gemiler her akşam bu ağları tekrar kurdular.

BATIĞIN DURUMU:Goliath batığının bugün ki konumu 40° 02' 22"N, 26° 12' 23"E ‘dir. Ancak batık dağılmış ve kötü durumdadır. 75 m’de çamura saplanmış vaziyettedir. Goliath ters dönmüş olarak boğazda yattığı için çok fazla görüntüleyecek bir şeyi yoktur ve bugüne kadar sadece karinasının bir bölümü ve pervanesi görüntülenmiştir.
CANOPUS SINIFI KARDEŞ GEMİLERİ: HMS ALBION      21 Haziran 1898      11 Aralık 1919’da satıldı.HMS CANOPUS     12 Ekim 1897       28 Ocak 1920’de satıldı.HMS GLORY      11 Mart 1899       19 Aralık 1922’de satıldı.HMS OCEAN      5 Haziran 1898      18 Mart 1915’de mayına çarptı.HMS VENGEANCE    25 Haziran 1899      1 Aralık 1921’de satıldı.


Goliath'ın Mürettebatı
Arka soldan ikinci Ernest Alfred Morris


Thomas Lawrie Shelford
Goliath'ın Kaptanı


Goliath'ın Mürettebatından üç askerNational Geographic'den Goliath Fotoları

GERİ