B-24 LIBERATOR Savaş Uçağı Batığı
B-24 D LIBERATOR SAVAŞ UÇAĞIII.Dünya Savaşı başlarında Almanya yakıt ihtiyacını çeşitli deniz aşırı kaynaklardan sağlamaktaydı. Ancak ilerleyen dönemlerde müttefikler deniz üstünlüğünü ele geçirdikten sonra yakıt ihtiyacını karşılamak üzere Almanya farklı kaynaklara yöneldi. Romanya’daki Ploesti Rafinerisi de bu kaynaklardan biriydi.

Müttefik Kuvvetler bu savaşın daha çabuk bitmesini sağlamak, Almanya’nın kaynaklarını kısıtlamak için bu tesise iki kere bombardıman düzenlemişlerdir. Bunlardan ikincisi 1 Ağustos 1943 ‘de Libya’daki Bingazi üssünden kalkan 178 adet B-24 D Liberator bombardıman uçağı tarafından gerçekleştirilmiştir.

Hadley’s Harem isimli B-24 bombardıman uçağı kara pazar olarak adlandırılan bu günde bombalama görevini başarmasının ve bir alman savaş uçağı tarafından vurulmasının ardından üç numaralı motoru durmuştur ve bu yüzden daha yakında olan Kıbrıs’taki İngiliz üssüne yönelmiştir. Ancak Torosları geçerken ikinci motoru da durmuş ve birinci motorun gaz basıncı da düşmeye başlayınca Antalya Manavgat yakınlarında suya zorunlu iniş yapmak zorunda kalmıştır.Uçağın kokpit bölümü daha sonra kazadan sağ kurtulan yedi kişiden biri olan Roy Newton’ın da yardımlarıyla 1995 yılında çıkarılmış ve kısmen restore edilerek İstanbul’daki Rahmi M. Koç Müzesinde sergilenmeye başlanmıştır. Uçağın diğer kısımları ise halen batık halindedir.
GERİ