Alexandra Batığı:
Alexandra Batığı
Boyutları:     110.5 * 21.0 * 11.6 ft Ağırlık:       182 gros tonGüç:           400 ihp

Smith's Dock Company, Ltd. North Shields Yard No.134 tarafından yapılmış, 17 Şubat 1904'de yapımı tamamlanmış eski İngiliz balıkcı gemisidir.

8 Mart 1918'de Türk Kıyı topçusu Mustafa Ertuğrul ve askerleri tarafından oyuna getirilerek batırılmıştır. Fransız gemileri Antalya ve çevresinde gemi trafiğini Paris ve Alexandra adlı bu iki gemiyle kontrol etmeye çalışıyorlardı. Bu gemiler kıyılarda gördükleri gemileri batırıyorlardı. Mustafa Ertuğrul, 13 Aralık 1917'de Paris II gemisini yem olarak bir yelkenli kullanarak Kemer yakınlarında batırdı. Aynı numarayı Alexandra üzerinde de denemiş ancak başarılı olamamıştır. Daha sonra bu gemiye farklı bir tuzak kurmaya karar vermiş.

Bir yelkenliyi çeşitli gıdalarla doldurmuş. Bunlardan biri de içinde dinamit yüklü bir portakal sandığıymış. Alexandra yine tedbirli davranarak kendisi direk gemiye yaklaşmamış, bir öncü birlik gönderip yelkenliyi incelemiş. Daha sonra bu öncü birlik yelkenlinin emniyetli olduğunu düşünerek onu Alexandra ya kadar çekmiş. Sandıklar Alexandra ya yüklenirken sandığın hareket ettirilmesiyle fünyesi çıkmış ve dinamit patlayarak gemiyi batırmıştır.

BATIĞIN DURUMU:Bu gemini batığı henüz bulunamamıştır. Bunun sebebi battığı yerin çok derin olması veya kaynakların çok kesin olmaması olabilir.


GERİ